KOnec? Začátek!

Jak se vyrovnat s konci a začátky?

30. ročník sjezdu nese název „Konec? Začátek!“.

Zítra maturuju, po prázdninách jdu na vysokou. Těším se, ale nevím, co přijde. ・ Včera jsme se rozešli. Co když teď nikoho nenajdu? A jak začít znova? ・ Babička zemřela. Je toho tolik, co jsem jí nestihl říct, i když ji mám rád...

S mládeží jsme se už tři měsíce nesešli. No, vlastně mi to ani nevadí. Ale fajn to bylo, ne že ne… ・ To bylo v kostele zase “narváno”… To už ho můžem prodat a scházet se u faráře doma.

Moji rodiče se v 90. letech radovali, že skončila totalita. Já se dneska spíš bojím, aby neskončila demokracie. ・ Znečištění ve vzduchu přibývá, ryb ve vodě ubývá, moře je plné odpadků… je ještě vůbec čas s tím něco dělat?

Vody zaplavily zemi. ・ Abraham opustil všechno, co znal, a vyrazil Bůh ví kam. ・ Izrael upadl do egyptského zajetí. ・ Utrpení Joba nebralo konce. ・ Marnotratný syn se nevrací. ・Petr zapřel Krista.・ Ježíš umírá na kříži.

Po potopě přišla duha. ・ Abrahamovi potomci vytvořili židovský národ. ・Hospodin vyvedl svůj lid z Egypta. ・Job zůstal věrný Bohu.・Marnotratný syn zažije přijetí a odpuštění. ・Petr dostává od Pána nový úkol.・Ježíš vstává z mrtvých a posílá učedníky do světa hlásat evangelium.


Nacházíme se na konci určité epochy, nebo spíše na začátku nového období? Konec demokracie? Konec svobody? (omezování projevů na internetu, sledovací technologie…) Konec křesťanství? Konec vztahu? Konec života? Klimatický konec? Naše odpověď bude vždy záležet na úhlu pohledu. Opouštějí nás naši blízcí, rosteme, dospíváme, stárneme. Jak se měníme my? Jak se mění společnost? Není na čase něco zásadního změnit? Nakolik jsme schopni se omezit, kolik jsme ochotni ze sebe vydat? Jsou pro nás sdílené hodnoty důležitější než vlastní blahobyt? Jak jsou pro nás důležité morální hodnoty ve společnosti? Tyto a další otázky si budeme klást při přednáškách a dílnách, které se budou zabývat aktuálními tématy společnosti – ekologie, morálka, hodnoty ve společnosti, vzestup spirituálních potřeb a schopnost církve na ně reagovat, konečnost života...

Tipy k tématu Konec? Začátek!

Doporučená četba

Stíny v ráji

E. M. Remarque

Melancholicko tragický román o přistěhovalcích (utečencích) z Evropy do USA. Vyrovnávání se s krutou denní realitou, šmelina, aby se člověk udržel a snaha dosáhnout "rajské zahrady" v novém kontinentě.

Paradeník, aneb Jak jsem spadla z hrušky

Kateřina Antošová

„Pro většinu z vás je moje kniha sonda do života vozíčkářů. Pro ty, kdo na vozíčku jsou, je to snad inspirace, jak se prát s osudem a svůj nový život si užívat,“ uvádí Katka Antošová
Kniha ukazuje neuvěřitelné odhodlání autorky začít znovu sportovat a postarat se sama o sebe.

Hospice a umění doprovázet

Marie Svatošová

Autorka předkládá ve své knize takový přístup k nevyléčitelně nemocným a umírajícím, který nám pomáhá nalézat pravou hodnotu a důstojnost člověka ve vší jeho křehkosti. U lůžka umírajícího můžeme prožít vztah plný respektu, naslouchání, sdílení, zájmu, soucitu a lásky.

Druhý dech

Philippe Pozzo di Borgo

Autorské vyprávění zástupce ředitele, který spadl při paraglidingu a zůstal zcela ochrnutý. Po zůstal sám na výchovu dvou dětí. Z invalidního vozíku diktuje své vzpomínky, touhy a úvahy o světě. Celých deset let ho při životě, který střídáním dramatických momentů a groteskních situací občas připomíná horskou dráhu, udržuje přistěhovalec Abdel, jeho anděl a „ďábel strážný“ v jedné osobě.

Bratři Lví srdce

Astrid Lindgrenová

Krásný, nevídaný, strhující příběh odvahy, cti a věrného přátelství, které zvítězilo nad smrtí, zradou a nenávistí, prožili sourozenci Jonatán a Karel zvaný Suchárek.

Dívka s pomeranči

Jostein Gaarder

V průběhu jednoho večera, během něhož 15letý hrdina Georg čte dopis od svého otce, probíhá před jeho očima celý příběh. Georgův otec zemřel před jedenácti lety, ale jeho dopis byl nalezen teprve nyní. Vedle líčení prostého příběhu lásky, pokládá otec synovi nejednoduché otázky, které se dotýkají samotné podstaty lidské existence.

Oskar a růžová paní

Marie Svatošová

Ve třetím příběhu z cyklu o neviditelném vede v nemocnici chlapec Oskar s ošetřovatelkou v růžovém úboru nikdy nekončící rozhovor o životě, smrti a víře v Boha. Vážně i s humorem se oba staví k otázkám o smyslu života i v té nejtěžší chvíli v životě.

Těhotenský deník

Kateřina Orlová

Bohatý zdroj nezbytných informací o početí, těhotenství a šestinedělí nabízí mnoho prostoru a inspirace k zapisování vlastních poznámek a vlepování fotografií. Každá maminka si po čase zavzpomíná, jak se v průběhu těhotenství cítila...

Doporučené filmy

Cesta

Cesta je dobrodružný a hororový příběh. Je to road movie, stejně jako příběh o lásce mezi otcem a synem. Jde o napínavé vyprávění o největších lidských ctnostech i hříších.

Dokonalý smysl

Je jinak uchopené apokalyptické scifi. Romantický příběh o epidemioložce a kuchaři vsazen do pandemie neznámé nemoci která sužuje celý svět.

Klub Hákového Kříže

Derek, jehož otce zabili v černošském gettu se stane neonacistou. Jeho touha po pomstě vyvrcholí vraždou dvou černochů a třemi lety ve věžení kde se změní. Svět však zůstane stejný.

Vlna

Učitel na německém gymnáziu vytvoří týdenní projekt ve kterém ukazuje nebezpečí diktatury, ten se ale vymkne z rukou a Vlnu už je příliš pozdě ji zastavit.

Veronika se rozhodla zemřít

Veronika se pokusí o sebevraždu, ta dopadne neúspěšně ale způsobí ji težké poškození srdce které kvůli kterémů má jen pár týdnů života. To ji vede k velké změně přístupu k životu.

Potomci lidí

Planeta Země, rok 2027. Už devatenáct let se nenarodilo jediné dítě. Svět podléhá beznaději a anarchii. Theo už jen pasivně čeká na svůj konec, to ale změní jedna nečekaná událost.

Mad Max

Šílený svět kde se vraždí pro vodu a benzín prochází Max, samotář bojující o život. Jeho cestu však skříží skupina rebelů utíkající před Impreatorem Furiosou. Ukradli mu totiž něco velmi cenného.

Pan Nikdo

V roce 2092 je Mars prázdninovým rezortem a Nemo Nobody 117letý muž, který je posledním smrtelníkem v době, kdy díky vědeckým poznatkům už nikdo neumírá. Na smrtelné posteli Nemo vzpomíná na své tři životy, které možná prožil se třemi různými ženami.